Skip to content

Obstetrics and Gynecology: Historia i ikonografia

5 miesięcy ago

398 words

Historia położnictwa i ginekologii została napisana w malarstwie, garncarstwie, pergaminie, papierze i gipsie, rysunkach rocka, rzeźbach w drewnie, monetach, tkaninach, mozaikach, nagrobkach i rzeźbie – pisze Harold Speert, a jego nowa książka powiela się znaczna część tej ikonografii. Zmieniona wersja jego Iconographia Gyniatrica, opublikowana po raz pierwszy w 1973 r., Obstetrics and Gynecology , jest bogato ilustrowaną (a przez to dość kosztowną) historią tej dziedziny. Każda dobra recenzja musi zatem uwzględniać zarówno ilustracje, jak i argument historyczny. W swoim przedmowie mówi, że artefakty i zdjęcia położnicze i ginekologiczne są głównym przedmiotem jego zainteresowań. W rzeczy samej, przyznał, że nie zawiera ważnych tematów, takich jak znieczulenie do porodu, ponieważ był mały zapis na zdjęciach . Tak więc ilustracje są zdecydowanie największą siłą tej pięknej książki.
Każdy z 19 rozdziałów, ułożony osobno, odtwarza zdjęcia artefaktów, obrazów, ilustracji z podręczników, kreskówek i innej ikonografii, z krótkim tekstem wiążącym temat. Co zaskakujące, większość z tych obrazów wyprzedziła eksplozję liczby drukowanych książek z XIX wieku, a istnieje niewiele reprezentacji klasycznych dzieł położniczych, takich jak Joseph B. DeLee czy John Whitridge Williams. Ale dla tych z nas, którzy uczą historii zdrowia kobiet lub zainteresowanych lekarzy i innych pracowników służby zdrowia, ilustracje te będą niezwykle użyteczne. Większość ma rozmiar co najmniej ćwierć strony, a jakość reprodukcji, mimo że są czarno-białe, jest wspaniała.
Ale podczas gdy ilustracje są siłą tej książki, tekst jest mniej wartościowy. Być może po części z powodu warunków narzuconych przez ilustracje, narracja jest idiosynkratyczna. Co więcej, nie cytuje żadnego ekscytującego stypendium w historii zdrowia kobiet z ostatnich 20 lat. Ponadto, choć może to być niedopatrzenie, tekst wykazuje zaskakujący brak wrażliwości w posługiwaniu się seksistowskim językiem. Rezultatem są zdania takie jak: Niecierpliwy z powolną odpowiedzią Natury na jego odwieczne pytanie, człowiek kiedykolwiek szukał wiarygodnego testu na wczesną diagnozę ciąży .
Wysoki koszt może uniemożliwić niektórym czytelnikom zakup tej książki, ale każdy zainteresowany historią położnictwa i ginekologii powinien ją przynajmniej zbadać. Jest to piękny i niestety teraz dość rzadki przykład prawdziwej sztuki bukmacherskiej.
Charlotte G. Borst, Ph.D.
University of Alabama w Birmingham, Birmingham, AL 35294

[podobne: wskaźnik tkanki trzewnej, dyżur aptek polkowice, osad moczu bakterie ]

0 thoughts on “Obstetrics and Gynecology: Historia i ikonografia”

Powiązane tematy z artykułem: dyżur aptek polkowice osad moczu bakterie wskaźnik tkanki trzewnej