Skip to content

Naprawianie mojego spojrzenia: podróż naukowca w widzenie w trzech wymiarach

5 miesięcy ago

635 words

Widok trójwymiarowego świata z dwuwymiarowymi siatkówkami przedstawia mózgowi dwa problemy. Zlokalizowanie obiektu w przestrzeni wymaga percepcji głębi, którą można uzyskać z jednego oka przez sam rozmiar, perspektywę i paralaksę ruchu. Stereopsis jest zupełnie inną cechą, która nadaje wymiar światowy; wymaga widzenia obuocznego. Strabismus jest głównym powodem rozerwania stereopsji, chociaż wzrok obuoczny nie rozwija się u kilku pozornie normalnych osób. Ta książka opowiada o tym, czego brakuje osobom z zaburzeniami stereopsji i jak można je usunąć nawet w późnym wieku. Susan Barry przedstawia historię ze swojego osobistego doświadczenia ze strabismus i wykorzystuje zalety swojego pochodzenia jako neurobiologa, aby utkać dobrze odniesione wyjaśnienia widzenia obuocznego, amblyopii, złudzeń optycznych, stylów wizualnych, historii widzenia stereoskopowego i wiktoriańskiego stereoskopu szał, a David Hubel i Torsten Wiesel odkrywają specyfikę neuronów potylicznych.
Dopóki specjalne ćwiczenia nie pozwoliły jej połączyć obrazów i zobaczyć stereoskopowo, Barry był mieszkańcem świata takiego, jak stworzony przez Edwina Abbotta w jego satyrycznej powieści z 1884 roku, Flatland: A Romance of Many Dimensions – nie mogła nawet sobie wyobrazić wizji obuocznej. Jedna oś jej książki jest wdzięcznym i wdzięcznym uznaniem nowo nabytej zdolności widzenia objętości przestrzeni między przedmiotami i postrzegania każdego obiektu jako zajmującego jego własną przestrzeń – rewelacji, które pozwoliły jej żyć między i w rzeczy tego świata i dały jej pierwsze chwile spadania śniegu, gałęzie drzew i kran wylewający się z zlewu. Nawet jej dorosły sentyment nie przeszkadzał jej być naturalną i dziecinną, być może podobną do naszej odpowiedzi na pierwszy rzut oka na wibrującą witalność postaci w View-Master (następca ręcznego przeglądarki stereograficznej spopularyzowanej w XIX wieku przez Olivera Wendell Holmes).
Czerpiąc więcej prawdopodobnie z utajonych połączeń neuronowych niż z tworzeniem nowych, Barry korzystał z ortoptyki – ukrytego zakątka medycyny regeneracyjnej. Dzięki specjalnie zaprojektowanym okulistycznym ćwiczeniom, specjalnie wyszkoleni i pomysłowi optometryści leczą pacjentów, których oczy są wyrównane kosmetycznie, ale niedoskonale wypukłe. Prostota ćwiczeń i aparatów (takich jak koraliki na sznurku, papiery przyklejone do ścian i pasków folii) jest dla zawodu zakochanego w technologii.
Głównym wkładem książki jest jednak ukazanie błędnego dogmatu, że ostrość widzenia i obuoczna wizja mogą zostać przywrócone tylko w krytycznym okresie rozwojowym. Chirurgiczna korekta strabismus jest zdominowana przez to pojęcie, po raz pierwszy przytoczony przez Claud Worth w jego przełomowej książce z 1903 roku, zeznanie: jej przyczyny, patologia i leczenie, i postawiony na twardym przystanku w wieku 2 lat przez jego ucznia Francisa Chavasse a. Eksperymenty Hubela i Wiesela są często cytowane jako potwierdzenie utraconej plastyczności dorosłego mózgu, ale Barry wskazuje, że nie robili tego, ponieważ nie było próby przywrócenia zespolenia. Jej doświadczenia i te, które opowiadała od innych, przeczy słowom nic więcej nie da się zrobić , które okuliści dali jej i jej matce przez całe dzieciństwo Kilku naukowców zajmujących się wizualizacją wykazało odwracalność dziecięcej utraty wzroku i stereopsji, ale ślepota na te odkrycia i niedocenianie rozwiązań oferowanych przez ortoptyków nadal trwa.
Nie rozumiemy zmian biologicznych, które odpowiadają usprawnieniu neurologicznemu, tak samo jak nie możemy postawić się w pozycji Barry ego po prostu przykrywając jedno oko. Denerwująco nadużywane określenie plastyczność staje na drodze tej i podobnych ekspozycjach mózgu. W międzyczasie możemy posłuchać Barry ego, odkrywając na nowo wizualne przyjemności rzeźby, architektury i Wielkiego Kanionu.
Allan H. Ropper, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

[więcej w: nicorix, wagi apteczne, niacynamid ]
[więcej w: dyżury aptek brzeg dolny, mezoterapia bezigłowa przeciwwskazania, bath and body works allegro ]

0 thoughts on “Naprawianie mojego spojrzenia: podróż naukowca w widzenie w trzech wymiarach”

Powiązane tematy z artykułem: bath and body works allegro dyżury aptek brzeg dolny mezoterapia bezigłowa przeciwwskazania