Skip to content

Historia kardiologii

5 miesięcy ago

439 words

Historia kardiologii rozwija się w tym ambitnym podręczniku jako seria równoległych koncepcji, przedstawionych w sześciu rozdziałach. Takie podejście pozwala uniknąć problemu chronologicznej historii medycznej, w której każda z głównych postaci wpływa na wiele różnych obszarów i logiczny postęp idei jest zaciemniony. Poprzez przykładowe tematy, takie jak choroba wieńcowa i elektrokardiografia, książka przedstawia złożony i ekspansywny charakter postępu naukowego. Motywacją do przeczytania tej książki, według autora, powinno być szczere pragnienie, aby dowiedzieć się więcej o ludziach i ideach odpowiedzialnych za współczesne zarządzanie zaburzeniami sercowo-naczyniowymi . Ta książka jest dla tych, którzy są zaintrygowani detektywistycznym charakterem Historia medyczna. Kardiolodzy mogą zapoznać się z opisami rozwoju wiedzy w poszczególnych obszarach, takich jak choroba wieńcowa i elektrokardiografia, natomiast lekarze z innymi zainteresowaniami mogą preferować sekcje dotyczące badania fizykalnego, genetyki chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia.
Organizacja w szerokim zakresie anatomii, nieprawidłowości strukturalnych, mechanizmów funkcjonalnych, zaburzeń czynnościowych i terapii nie ułatwia wykorzystania tej książki jako pracy referencyjnej dla określonych diagnoz. Choroba zastawki mitralnej, na przykład, powszechnie uważana za paradygmat fizjologii serca, jest tutaj omawiana tylko krótko pod zmianami wewnątrz wsierdzia i przede wszystkim w sekcji chirurgicznej dyskusji o środkach terapeutycznych. Stałe napięcie między strukturą a funkcją przedstawiono na przykład w oderwaniu sekcji od miażdżycy tętnic i choroby wieńcowej. Stopień szczegółowości i dokumentacji naukowej oraz nieprzetłumaczone zwroty łacińskie w niektórych sekcjach mogą być zniechęcające dla czytelników, którzy mają tylko zwyczajny interes. Chociaż istnieje wiele intrygujących ilustracji, nie jest to książka dla stolika do kawy lub dla lekarza pedagoga poszukującego slajdów i cytatów do ożywienia wykładów.
Autorski sposób przedstawienia tych historii uzasadnia jego znaczną selektywność w odniesieniu do materiału. Niezwykłą cechą jest włączenie nowszych informacji, które nie zostały jeszcze włączone do praktyki medycznej. Ta próbka bieżącej historii jest obszerniejsza w niektórych sekcjach niż w innych.
Fascynacja autora tematem jest zaraźliwa. Acierno wciąga nas w opowieści i osobowości, które wybrał do dyskusji. Nowi entuzjaści i wielbiciele historii medycyny będą zachwyceni potwierdzeniem niezwykłych zdolności obserwacyjnych i dedukcyjnych wczesnych bohaterów. Autorka dobrze opisuje przebieg historii medycznej: Są chwile podczas tej podróży, kiedy statek wydaje się nie mieć steru, meandrującego bez celu lub poruszającego się w kierunkach stycznych, tylko po to, by wznowić jego naprzód .
Lynne W. Stevenson, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

[więcej w: szpital barlickiego poradnia, spory allegro, odwodnienie izotoniczne ]

0 thoughts on “Historia kardiologii”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: apteka internetowa[…]

Powiązane tematy z artykułem: odwodnienie izotoniczne spory allegro szpital barlickiego poradnia